MCP23S17-E/ML
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCP23S17-E/ML
Part Number : MCP23S17-E/ML
Manufacturer : Roving Networks / Microchip Technology
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : MCP23S17-E/ML More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Voltage : 5 V
Interface : SPI, Serial
Schedule B : 8542390000
Max Frequency : 1.7 MHz
Number of I/Os : 16
Output Current : 25 mA
Max Supply Voltage : 5.5 V
Number of Channels : 1
Nominal Supply Current : 1 mA
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Interface - I/O Expanders
Qty : 9609 In Stock
Applications : Portable electronics Pro audio, video & signage Enterprise machine
Weight : 70.788759 mg
Frequency : 10 MHz
Packaging : Bulk
Case/Package : QFN
Number of Bits : 16
Number of Pins : 28
Contact Plating : Tin
Min Supply Voltage : 1.8 V
Max Power Dissipation : 700 mW
Max Operating Temperature : 125 °C